Konum ve Coğrafya

Çıralı bölgesi Toros dağ kuşağı içersindedir. Çıralı'ya ve Olympos antik kentine anayoldan farklı girişlerden ulaşılsa da plajları aynı koydadır. Adrasan ve 1960 lara kadar krom madeninin çıkartıldığı Atbükü (Maden) koylarının arasında yer alan Çıralı ovası bölgedeki en uzun (3.25 km) sahile sahiptir.Geniş sahili çakıl ve kum karışık, denizi berrak ve dalgasızdır.5 mt'ye kadar derinleşir. Yüzme tutkunlarına hitap eden Çıralı sahili doğal güzelliği ve temizliği bakımından 2003 yılında Güney Galler Glamorgan Üniversitesi tarafından yapılan bir ankette dünyanın en iyi sahili seçilmiştir.

Üçgen bir görüntüye sahip ovanın derinliği 50 mt. ile 1,5 km arasında değişmektedir.Ova güneyden Musa Dağı, Omurga Dağı,Yanar Dağı (Khimera) ve Karaburun dağı ile sınırlanmaktadır. Tüm bu dağlara çıkış için patikalar vardır ve yürüyüş tutkunlarına doyumsuz güzellikte manzaralar sunarlar. Bu dağların arasında oluşan vadilerden Akçay,Ulupınar ve Andızlı dere denize akmaktadır.

Çıralı ovasından akan Ulupınar deresi bölgenin içme suyu ihtiyacını da karşılar.1949 yılında bir sel faciasından sonra Ulupınar suyunun bir kısmı Omurga Dağının altından bir düden yoluyla Olympos Liman Kentinin kuzeyindeki Hayıtlıgöl'e aktığı için ve bir kısım da sulamada kullanıldığı için yaz aylarında dere yatağı kurudur.

Ulupınar Deresi, Nisan/Mayıs/Haziran aylarında yürümeyi ve doğayı sevenler için çağlayan su boyunca yürümek, şelalelerde duş yapıp, oluşan küçük gölcüklerde yüzmek için harika bir parkur sunar.

Çıralı ovasının kuzeybatısında bulunan Yanartaş /Khimaria serpantin ve kalkerden oluşmaktadır.Bu iki kaya yapısının birleşme noktalarında kaynaşma olmadığı için meydana gelen çatlaklardan metan ağırlıklı gaz sızıntısı olmaktadır.Her mevsim yanan kayaların yakınında helenistik döneme ait kalıntılar da bulunması alevlerin antik çağlarda da önem taşıdığını bize düşündürmektedir. Otelimize 30 dk. uzaklıktaki Yanartaş ziyaretçilere açıktır. Özellikle gece büyüleyici bir manzara sunan alevlerin yanında Çıralı'nın insanı tazeleyen dinginliğini hissedersiniz.
 

Flora ve Fauna

1842 yılında bölgeyi gezen İngiliz doğa bilimcisi Edward Forbes burasını çiçekler cenneti olarak tanımlamıştır.
Olympos milli parkı endemik bitki türlerinin çok sayıda ve yoğun olarak bulunduğu bir bölgedir. Burada tespit edilen 1000'e yakın bitki türünden 7'si sadece bu bölgede yetişmektedir. Yetişen şifalı bitkilerin çokluğu, bitkilerle tedavi ve ayurvedik ilaç hazırlanması konusuyla ilgili olanları bölgeye çekmektedir. Hayvan türleri açısından da son derece zengin olan bölgede 73 kuş türü, 45 civarında sürüngen ve kurbağa, 46 memeli ve 9 amfibi (çift yaşamlı) türünün envanteri çıkarılmıştır.

Sürüngen türlerinin 12'si mutlak koruma altına alınmıştır. Özellikle Mayıs-Eylül ayları arasında Çıralı kumsalında yumurlayan Caretta Caretta deniz kaplumbağalarının korunmasına çaba gösterilmektedir.

Doğal ve tarihi dokusuyla tüm bu olaganüstü zenginlikleri küçük bir alanda barındıran bölge, 1972 yılında "Beydağları Olympos Milli Parkı" ilan edilmiştir.1989 yılında arkeolojik ve dogal SİT alanı yapılan Çıralı ve Olympos bölgesinde yapılaşmaya izin verilmemektedir.

WWF'nin (Dünya Doğayı Koruma Vakfı) Türkiye Temsilcisi Doğal Hayatı Koruma Derneği tarafından Çıralı'da yürütülen proje kapsamında Caretta Caretta deniz kaplumbağalarının yaşama ve üreme alanlarının korunması, bölgenin biyolojik zenginliği, fauna ve florasının çeşitliliği de göz önüne alınarak proje genişletilmiştir. Yöre halkının da istek ve katkılarıyla Ekolojik tarım gelişmiş, çevreyi koruma, sürdürülebilir bir tarım ve turizm adına yapılan bu çalışmalar 2000 yılında BM (Birleşmiş Milletler) İnsan Yerleşimleri Komisyonu'nun (UNCHS) Habitat, düzenlediği yarışmada 110 ülke ve 700 proje içinden ilk 10'a girerek en iyi uygulama ödülünü aldı. DHKO (Doğal Hayatı Koruma Derneği) ve Çıralı Halkı, Çıralı'nın şu anki durumunun korunması ve gelecek kuşaklara bırakılması için model oluşturmayı hedefliyor..
 

Tarih

Otelimize yürüyerek sahilden 15 dk.uzaklıkta olan Olympos antik şehri Hellenistik Devir'de kurulmuştur. Yağmur yağdığında halen çalışan su kanalları sahile yakın bir kaynakta son bulur. Denizden çıkınca, burada belki de yüzyıllar öncesinde kent sakinlerinin yaptığı gibi taze kaynak suyunda duş alabilirsiniz.

Kentin varlığını M.Ö. II. yüzyılda bastırdığı Lykia birlik sikkelerinden anlıyoruz. M.Ö. 100'de birliğin önde gelen ve üç oy hakkına sahip altı şehrinden birisi olan Olympos, M.Ö. I. yüzyılda şehir korsanların yerleıtiği bir yer haline gelmiştir. M.Ö. 78'de Roma komutanı Servilius Isaurieus Olympos'u korsanlardan temizleyerek şehri Roma topraklarına katmış, Roma dönemi sırasında hemen yakınındaki tabii gazların yandığı Çıralı'daki Demirci tanrı Hephaistos kültü ile büyük bir ün sahibi olmuştur.

M.Ö. II. yüzyılda bütün Lykia kentlerindeki onarım ve yardımlarından tanıdığımız Rhodiapolisli Opramoas'ın Olympos'a da yardım elini uzattığını ve birçok yapının onarımını ve yeniden yapımını sağladığını görüyoruz. Böylece bu yüzyıl Olympos'un en refah içinde olduğu yüzyıl olmuş, bundan sonraki III. yüzyılda yeniden korsanlar Olympos'a musallat olmuşlardır. Korsanların saldırıları zengin ve mamur şehri bir anda fakir düşürmüş ve önemini yitirmesine sebep olmuştur. Bundan sonra şehir önemsiz küçük bir kent olarak yaşamını sürdürmüştür.
Venedik, Ceneviz ve Rodos şövalyelerinin Akdeniz'de cirit attığı Orta Çağ'da şehir biraz hareketlenmiş ise de Osmanlıların deniz üstünlüğünü kurmalarından sonra iyice önemini kaybetmiş ve XV. yüzyılda terk edilmiştir.

Olympos, içinden geçtiği Akçay'ın iki yanına yayılmıştır. Kumsaldan da görülen ve mezarların üzerinde bulunan yüksek tepe Olympos'un akropolüdür. Üzerindeki yapı kalıntıları ise Orta Çağ'da bir kale şekline sokulan surlara aittir. Bu tepeden bakıldığında ırmağın güzel görüntüsünü seyredebilirsiniz. Irmak, kenarlarına yapılan poligonal teknikteki duvarlarla kanal haline sokulmuş, bugün de izlerini gördüğümüz köprü ile iki yaka birleştirilmiştir. Nehrin karşı tarafında hemen kıyıda görülen pencereli yapı şehrin hamam kalıntılarıdır. Olympos'un bu kıyısına nehrin üzerindeki iri taşlara basarak geçilebilir. Burada çalılıklardan çok zor gezilebilen Olympos'un tiyatrosu vardır.

Tiyatro ile deniz arasında Bizans Çağı bazilikası ve suru bulunur. Ortada oluşan geniş açıklıktan anlaşıldığına göre şehrin agorasının ve gymnasionunun burada olması gerekmektedir.

Otelimize yarım saatlik yürüyüş mesafedeki Yanartaş'ın mitolojik öyküsü şöyle: Yunanistan'a bağlı Argos'ta, Bellerophontes adlı tanrısal güzellikte bir delikanlı yaşar.
Uçan at Pegasos'a sahip olmayı çok istediğinden dağ bayır demeden günlerce Pegasos'un peşinden koşar ama muvaffak olamaz. Birgün tanrılar rüyasında uçan ata nasıl sahip olabileceğini bildirirler. O da tanrıların söylediği şekilde, atın su içtiği bir anda, kendine verilen altın gemle ata sahip olmayı başarır.
Ancak birgün yanlışlıkla birini öldürünce Argos'tan ayrılıp Tiryns kralı Proitos'un sarayına sığınır. Kraliçe bu yakışıklı gence çok geçmeden aşık olur. Bellerophontes konuk olduğu evin sahibine saygısızlık etmek istemez ve kraliçenin arzusunu geri çevirir. Kraliçe de kocasına gencin kendisinin zorla koynuna girmek istediğini ileri sürerek ondan intikam almak ister. Kral öfkelenir ise de konuğunu öldürmek istemez ve onu öldürtmek için kayınbabası olan Lykia kralına bir mektupla birlikte gönderir.
Bellerophontes Lykia'ya ulaşır. Kral onu Xanthos nehri yakınında karşılar ve dokuz gün misafir eder. Dokuzuncu günde damadının gönderdiği mektubu alır ve öldürülmesi gerektiğini anlar. Ancak o da öldüremez ve ondan Khimaira'yı öldürmesini ister. Böylece ondan kurtulmayı düşünmüştür. Khimaira önü arslan arkası yılan, ortası keçi olan ve ağzından alevler saçan garip bir yaratıktır.
Bellerophontes tanrıların isteği ve kanatlı atı Pegasos sayesinde Khimaira'yı yere serer. Kral, Bellerophonhes'e daha birçok zor işler verse de o hepsinin hakkından gelir. Bunun üzerine kral onun tanrı soyundan geldiğine inanarak ona birçok armağanlar verir ve kızıyla evlendirir. Bellerophontes Poseidon soyundan gelmektedir. Bu evlilikten üç çocuğu olur, bunlardan kızı Laodameia, Zeus ile sevişir ve bu sevişmeden Sarpedon doğar. Sarpedon büyüyünce Lykia kralı olur. Troya savaşına katılır.

Ben ta uzaklardan geldim yardıma Anaforlu Xanthos'tan geldim, uzak Lykia'dan.....

diyerek savaşta geri kalanlara çıkışır ve birçok kahramanlık gösterdikten sonra Akhilleus'un silahlarıyla savaşan Patroklos tarafından öldürülür. Son nefesini verirken de vazifesini Glaukos'a devreder. Zeus oğlunun ölüsünü Lykia'ya götürmesi için Apollon'a emir verir.
İşte mitolojiye göre yer altı yaratıklarından Typhon ile Ekhidna'nın birleşmesinden doğan Khimaira, bugün Çıralı ve Yanartaş denilen dağda yaşarmış. Belerophontes'in uçan atı Pegasos'a binerek öldürdüğü Khimaira son nefesini verirken bile ağzından alevler çıkıyormuş. Bugün tabii gazların kayalar arasından çıkıp yanması işte bu efsane ile birleştirilir.
Bu bilgiler İlhan AKŞİT'in "Işık Ülkesi LYKİA" kitabından alınmıştır
 

İklim/Deniz

Çıralı'da deniz sezonu Mart ayı sonundan Kasım ortalarına kadardır.Deniz sakin, temiz ve berraktır. 5-6 mt 'de derinleşir ve taş/çakıl karışıktır.Nisan-Mayıs-Haziran ayları yürüyüş ve her türlü aktivite için idealdir.Portakal ,limon ağaçlarının, mimoza ve akasyaların çiçeklerinden yayılan koku başınızı döndürür.Her bahar doğanın tüm varlıkları nasıl yeniden yarattığını izleyip şaşırırsınız. Haziran'ın ortasından eylül ortalarına kadar hava sıcaklığı yürüyüş/bisiklet /yoga gibi aktiviteleri sabah erken saatlere veya akşamüstüne kaydırır fakat yüzmek ve bronzlaşmak isteyenler için iklim idealdir.Eylül ortasından kasım sonuna kadar hasat zamanıdır, meyveler bollaşır etraf sakinleşir. Hava her türlü aktiveteye izin verecek kadar serinler. Yüzme tutkunları için en güzel dönem eylül-kasım dönemidir.Bahar ve sonbahar döneminde pansiyonumuzda şömine başında sohbetlere doyum olmaz. Velhasıl Çıralı her mevsim bir başka güzeldir.
İlgili linkler: hava sıcaklıkları için: www.wunderground.com
Deniz suyu sıcaklıkları için: www.shodb.gov.tr/osinografi/uas.htm
 
 

AYLAR

GECE/GÜNDÜZ

Ocak

6 / 15 C°

Şubat

7 / 15 C°

Mart

8 / 18 C°

Nisan

11 / 21 C°

Mayıs

15 / 25 C°

Haziran

20 / 33 C°

Temmuz

25 / 36 C°

Agustos

18 / 33 C°

Eylül

18 / 33 C°

Ekim

15 / 27 C°

Kasım

11 / 21 C°

Aralık

8 / 17 C°

isim hakkı: Myland Nature Hakkinda, Pınar Özkaya ve Engin Özel
Sahil yolu, İlkokuldan sonraki 3. tesis
ÇIRALI / KEMER / ANTALYA-TÜRKİYE

Tel : +90 242 8257044 - 8257183
GSM : +90 532 4079656
 
Web sayfası design ve programlama: Service für Internet, PC und Netzwerke, GERMANY

kamagra bivirkninger cialis online danmark cialis rezeptfrei levitra dosierung viagra online kaufen levitra erfahrungsberichte kamagra oral jelly bestellen deutschland kamagra 100mg preis cialis patent cialis erfahrungen viagra en ligne cialis effet secondaire levitra en ligne kamagra gel pas cher levitra avis cialis 20mg pas cher cialis ou viagra kamagra 100mg pour femme in nederland hvor kjøpe generisk cialis på nett i Norge
kamagra online uk levitra online uk buy cialis london cialis pills for sale uk viagra tablets uk viagra for sale uk buy kamagra uk cialis rezeptfrei levitra dosierung viagra online kaufen levitra erfahrungsberichte kamagra oral jelly bestellen deutschland kamagra 100mg preis cialis patent cialis erfahrungen polos baratos polos ralph lauren polos lacoste polos ralph lauren outlet polos hombre polos lacoste baratos in nederland hvor kjøpe generisk cialis på nett i Norge
viagra tablets australia cialis online australia kamagra 100mg oral jelly australia viagra for sale australia cialis daily australia kamagra gel australia levitra online australia viagra priser apotek levitra virkning cialis en om dagen viagra virkning kamagra bivirkninger cialis online danmark cialis rezeptfrei levitra dosierung viagra online kaufen levitra erfahrungsberichte kamagra oral jelly bestellen deutschland kamagra 100mg preis cialis patent cialis erfahrungen
hollister australia adidas superstar adidas superstar australia adidas nmd adidas nmd australia adidas superstar ireland adidas superstar adidas schuhe adidas superstar adidas superstar damen adidas sneaker adidas superstar femme adidas stan smith adidas superstar adidas stan smith femme hollister sydney